Svetskommissionen är en teknisk branschorganisation för fogande industri. Vi jobbar med standardisering, forskning och utbildning. Svetskommissionens viktigaste uppgift är att verka för våra medlemmars intressen.

Medlemmar


Nedan hittar du en förteckning över våra medlemmar och deras kontaktuppgifter.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Fax 031-23 19 98

Företag och kontaktperson

Telefon, fax och epost



AGA Gas AB

08-706 95 00

Products & Applications


Agavägen 54


181 81 Lidingö


Bo Williamsson

bo.williamsson@se.aga.com



Air Liquide Gas AB

031-338 26 48

Wallinsgatan 6

Fax 031-338 26 41

SE-431 41 Mölndal


Leif Zachrisson

leif.zachrisson@airliquide.com



Alfa Laval Corporate AB

046-36 65 00

Rudeboksvägen 1


226 55 Lund


Daniel Björkström

daniel.bjorkstrom@alfalaval.com

Richard Wegner

richard.wegner@alfalaval.com



Autokropolis Engineering

031-774 06 88

Övre Fogelbergatan 6


411 26 Göteborg


Johnny K Larsson

johnny.jk.larsson@gmail.com



CEPA Steeltech AB

046-19 07 00

Ringsjövägen 9


243 30 Höör


Peter Nielsen

peter.nielsen@cepa.se

Leif Svensson

leif.svensson@cepa.se



Dala Plåtteknik AB

024-38 03 00

Herrgårdsgatan 22

Fax 024-38 13 10

781 72 Borlänge


Bengt Fredriksson

bengt@dpt.se

Mikael Lindström

micke@dpt.se



DIN MASKIN AB

0370-69 34 00

Box 742

Fax 0370-69 34 00

331 27 Värnamo


Alexander Ström

alexander.strom@dinmaskin.se



GKN Aerospace Engine Systems Sweden

052-09 38 33

461 81 Trollhättan

Fax 052-09 85 22

Jerry Isoaho

jerry.isoaho@gknaerospace.com

Robert Leo

robert.leo@gknaerospace.com

Peter Jonsson, Avd 9634H

peter.ki.jonsson@gknaerospace.com

Jan O. Lundgren

jan.o.lundgren@gknaerospace.com

Stefan Karlsson, Avd 9634S

stefan.kas.karlsson@gknaerospace.com



GKN Driveline Köping AB

0221-76 20 00

Box 961

Fax 0221-76 25 57

731 29 Köping


Reijo Heiskanen

reijo.heiskanen@gkndriveline.com



Ferruform AB

092-07 65 94

Box 815

Fax 092-07 65 89

971 25 Luleå


Mikael Juntti

mikael.juntti@ferruform.com

Jennie Söderlind

jennie.soderlind@ferruform.com



Husqvarna Construction Products Sweden AB

036-570 60 00

Box 2098

Fax 036-570 60 10

550 02 Jönköping


Thomas Haage

thomas.haage@husqvarna.se



Höganäs AB

042-33 80 00

263 83 Höganäs

Fax 042-33 81 88

Conny Lampa

conny.lampa@hoganas.com

Ingrid Hauer

ingrid.hauer@hoganas.com



Högskolan Väst

0520-223 000

461 86 Trollhättan

Fax 0520-22 33 33

Per Nylen

per.nylen@hv.se



Laser Machining Inc. LMI AB

028-13 07 16

Storbygatan 7


780 53 Nås


Urban Gärds

urban@lmiab.se



Lasernova AB

063-18 08 80

Odenskogesvägen 1

Fax 063-18 08 78

831 48 Östersund


Christer Nilsson

christer.nilsson@lasernova.se



Lasertech LSH AB

058-68 48 00

Bofors Industriområde

Fax 058-68 48 09

691 80 Karlskoga


Håkan Holmqvist

hakan@lasertech.se



Levitronics Lasersystem AB

070-626 90 96

Tallhedsgatan 27


945 32 Norrfjärden


Hans Engström

info@levitronics.se



Luleå Tekniska Universitet

0920-49 10 00

Avd. för produktionsutveckling

Fax 0920-49 22 28

971 87 Luleå


Hans Engström

hans.engstrom@ltu.se

Alexander Kaplan

alexander.kaplan@ltu.se



Metco Norden Filial

070-683 84 11

Botkyrkavägen 4


143 30 Vårby


Mathias Karlsson

mathias.karlsson@oerlikon.com



NKC Manufacturing Sweden AB

031-337 11 39

Kvibergs Broväg 10

Fax 031-337 23 61

402 52 Göteborg


Magnus Dahlqvist

magnus.dahlqvist@nkc-eu.com

Charles Wallin

charles.wallin@nkc-eu.com



MERITOR HVS AB

058-18 43 86

Ishockygatan 3

Fax 058-11 51 80

711 34 Lindesberg


Håkan Viggeborn

hakan.viggeborn@arvinmeritor.com



Pepab Produktionspartner AB

0270-42 91 51

Bröksmyravägen 33

Fax 0270-42 91 55

826 40 Söderhamn


Stig-Olof Elmelind

stig-olof@pepab.se



Permanova Lasersystem AB

031-706 19 80

Krokslättsfabriker 30

Fax 031-86 46 12

431 37 Mölndal


Björn Lekander

bjorn.lekander@permanova.se

Ulf Sandström

ulf.sanstrom@permanova.se

Erik Vännman

erik.vannman@permanova.se



Praxair Sweden AB

076-501 08 00

Box 51


731 22 Köping


Robert Palffy

robert_palffy@praxair.com

Lasse Överbö

lasse_overbo@praxair.com



Prototal AB

Dir. 036-37 56 03 (Hellqvist)

Instrumentvägen 6B

Fax 036-37 56 10

553 02 Jönköping


Leif Hellqvist

leif.hellqvist@prototal.se

Stefan Reingård

stefan.reingard@prototal.se



Ringhals AB

0340-66 81 81

430 22 Våröbacka


Torbjörn Nilsson

torbjorn.a.nilsson@vattenfall.com



Sapa Profiler AB

038-39 44 67

574 81 Vetlanda

Fax 038-31 77 49

Seppo Tuovinen

seppo.tuovinen@sapagroup.com



Sapa Technology AB

012-28 30 39

612 81 Finspång

Fax 012-21 24 87

Lina Nyblom

lina.nyblom@sapagroup.com

Wojciech Osikowicz

wojciech.osikowicz@sapagroup.com



Scania CV AB

08-553 810 00

151 87 Södertälje

Fax 08-553 863 58

Sven Hjelm

sven.hjelm@scania.com

Erik Tolf

erik.tolf@scania.com



Siemens Industrial Turbomachinery AB

012-28 22 39

612 83 Finspång

Fax 012-288 7128

Andreas Graichen, avd. GTU

andreas.a.graichen@siemens.com

Jonas E Eriksson, avd. SIA

jonas.e.eriksson@siemens.com



SSAB Emea AB

024-37 00 00

781 84 BORLÄNGE

Fax 024-37 20 00

Anders Ivarson

anders.ivarson@ssab.com

Anders Ohlsson

anders.ohlsson@ssab.com



SSAB Oxelösund AB

0155-25 40 00

613 80 Oxelösund

Fax 0155-25 55 40

Hans Martinsson, avd. PEB

hans.martinsson@ssabox.com

Anders Skirfors

anders.skirfors@ssabox.com

Daniel Stemne

daniel.stemne@ssabox.com



Strandmöllen AB

037-21 55 40

Nasvägen 22

Fax 037-21 05 50

341 34 Ljungby


Nicklas Sjöstedt

nicklas.sjostedt@strandmollen.se

Andreas Söderlund

andreas.soderlund@strandmollen.se



Swerea Kimab AB

08-440 48 70

Isafjordsgatan 28A

Fax 08-440 45 35

Box 7047


164 07 Kista


Joakim Hedegård

joakim.hedegard@swerea.se



TeknikCentrum i Gnosjö

037-927 29

Gunnarsvägen 1


335 31 Gnosjö


Bengt Johansson

bengt@teknikcentrum.se



Tetra Pak Dairy & Beverage Systems AB

046-36 55 59

Ruben Rausings gata


221 86 Lund


Jan Nordanger

jan.nordanger@tetrapak.com

Matthias Widen

matthias.widen@tetrapak.com



Trumpf Maskin AB

0322-66 97 00

Box 606

Fax 0322-66 97 55

441 17 Alingsås


Stefan Wallén

stefan.wallen@se.trumpf.com

Hubert Wilbs

hubert.wilbs@se.trumpf.com



Westinghouse Electric Sweden AB

021-34 70 00

SE-721 63 Västerås

Fax 021-34 73 98

Thomas Nilsson

nilssotb@westinghouse.com

Peter Haglund

haglupb@westinghouse.com

Camilla Reinbrand

reinbrcm@westinghouse.com

Niclas Johansson

johansnb@westinghouse.com

Rafael Moreno

morenor@westinghouse.com

Jan Samuelsson

samuelje@westinghouse.com



Wugang Tailored Blanks Sweden AB

0454-57 47 50

VCBC Norra Industriområde

Fax 0454-57 47 40

293 80 Olofström


Auli Palmroos

auli.palmroos@wisco-tb.com

Hans Jörg Ohler

hans-joerg.ohler@wisco-tb.com



Volvo Construction Equipment AB

016-15 10 00

631 85 Eskilstuna

Fax 016-15 29 78

Hans Torstensson

hans.ht.torstensson@volvo.com



Volvo Car Corporation

031-325 24 48

Advanced Body Engineering

Fax 031-59 19 25

Dept 93711, Geo. loc. PV2A60


405 31 Göteborg


Per Lindahl

per.lindahl@volvocars.com



Volvo Lastvagnar AB Umeverken

090-70 74 77

Bölevägen


Box 1416


901 24 Umeå


Fredrik Ragnarsson

fredrik.ragnarsson@volvo.com



Volvo Powertrain Corporation AB

073-902 33 51

405 08 Göteborg

 

 

Mikael Nordqvist

mikael.nordqvist@volvo.com



Väsman Invest Laserteknik AB

024-01 31 74

Svetsarevägen 1

Fax 024-01 31 90

771 42 Ludvika


Lars-Göran Käck

largoran@vilas.se


Norska sektionen

GKN Aerospace Engine Systems Norway

+47 32 72 84 00

PO Box 1004

+47 32 28 90 03

N-3601 Kongsberg Norge

 

Håvard Norum

havard.norum@gknaerospace.com

Hedersmedlemmar

Claes Magnusson

044-10 05 61

Kanalgatan 38

044.100561@telia.com

291 34 KRISTIANSTAD

 



Bertil Pekkari

070-550 91 15

Stenhusvägen 4

Fax 0302-341 07

448 32 FLODA

bertil.pekkari@swipnet.se
PDF

Senast ändrad av: Sonja di Gleria
15 augusti 2017

 


En del av

Lasergruppen

Lasergruppen är en arbetsgrupp inom Svetskommissionen.

Facebook

Kontakt

Lasergruppen  Box 5073, 102 42 Stockholm  Tel: 08-120 304 03